Agronomia București – CSU Oradea 65-71

Sfertul al patrulea a început nebunește pentru Agronomia: un parțial de 16-0 în primele patru minute echivalent cu o reintrare în joc în meciul disputat în sala din Bulevardul Mărăști contra lui CSU Oradea, contând pentru prima etapă a fazei semifinale a Ligii I la baschet feminin. Bucureștencele cedaseră sfertul al doilea la 21 de puncte și porneau în ultimele zece minute ale partidei conduse fiind cu 45-56, așa că acel „run” spectaculos dădea sarea și piperul unei dispute care păruse, pe rând, să fie decisă în favoarea gazdelor, mai întâi, iar apoi oaspetelor, în cele din urmă.

Impresia favorabilă gazdelor a venit în primul sfert, pe care acestea și l-au adjudecat cu 21-11, bihorencele intrând mai greu în meci. Și, tocmai când păreau să reușească să se instaleze la timona jocului, fetele de la Agronomia au cedat fără drept de apel sfertul secund, revenit vizitatoarelor cu 27-6. Cu o Kayla Mobley impunătoare sub ambele panouri, jucătoarele pregătite de Ioana Anica, Adriana Niculescu și Daniel Anica ajungeau să conducă la pauza mare cu 38-27, o bună parte din diferență construindu-se pe contraatac, orădencele fructificând din căciulă trei faze la care mingea a plutit, prin pase, de sub celălalt coș peste defensiva adversă, surprinsă la mijlocul terenului. Nici cele două time-out-uri luate la mai puțin de două minute distanță în cel de-al doilea sfert, nici avertismentul transmis clar și răspicat de Milan Sokić la primul dintre acestea („nu jucăm meci amical”), nu au avut nici harul, nici darul să le trezească pe tinerele de la „Agro”, care, totuși, aveau, ulterior, să revină de la cabine cu o abordare mai bună.

După două prime sferturi diametral opuse – primul dominat de gazde, iar al doilea de oaspete – sfertul al treilea s-a terminat la egalitate, 18-18, în prezența celor aproximativ 60 de spectatori din tribune, printre care Cătălin Tănase și Dan Militaru, antrenorii colegelor de serie de la CSM Târgoviște, respectiv Rapid București, primul studiindu-și temeinic adversarele, întrucât luni (5 februarie), de la ora 12, echipa sa, liderul la zi al clasamentului fazei semifinale a Ligii I, va da piept Agronomiei chiar pe parchetul săli din incinta campusului Universității de Științe Agronomice și Medicină Veterinară.

În fine, când totul părea să curgă spre un succes al orădencelor, Agronomia a avut acel început forte al ultimului calup de joc, scorul devenind 61-56 cu cinci minute și jumătate înainte de final. Au urmat și primele patru puncte ale oaspetelor din sfert, scorul strângându-se și mai mult, la 61-60. Agronomia și-a păstrat conducerea, făcând 64-61, moment în care orădencele au reușit un coș cu fault, egalând la 64 cu două minute înainte de final. Tot oaspetele au mai izbutit încă o aruncare de două puncte, tabela indicând 64-66 la intrarea în ultimul minut al meciului, care le găsea pe gazde pe faza de atac. Doar că, la respectiva acțiune, cu cincizeci de secunde înainte de final, Agronomia ratează șansa egalării, apoi faultează pe recuperarea bihorencelor, trimițându-le pe acestea la linia de libere și, după cum avea să rezulte, și la patru puncte distanță (64-68). A urmat sarabanda de faulturi specifică meciurilor cu final strâns, dar gazdele nu au mai putut recupera, recunoscându-se, în cele din urmă, învinse, 65-71, într-o zi în care, victoria chiar ar fi avut, poate, un gust mai special decât în alte dăți: aniversarea președintelui Zoltan Sáfár-Gîngu, cel care, însă, nu a putut primi în dar și cel de-al doilea punct pentru clasament.