Andreea Roșca – Sofia Nicolae 6-2, 6-4

Finala feminină a cupei ATH U18, disputată pe terenurile de lângă Arcul de Triumf, mi-a dat ocazia să văd un meci cu adevărat frumos. Cu un plus de ambiție și adunând mai puține greșeli neforțate, Andreea Roșca a reușit să se impună în doar două seturi, după ce în semifinale a câștigat setul decisiv în fața favoritei 1, Andra Captan.

La cald, Andreea a declarat pentru zerofotbal.ro: “Adversara de astăzi m-a învins iarna trecută. Eram foarte nervoasă pe teren, nu puteam să îmi fac jocul meu și am abandonat meciul… lucru pe care nu trebuia să-l fac. La finala de azi am intrat relaxată pe teren… știam că o să simt jocul, că o să simt loviturile. Am fost foarte concentrată pe fiecare punct. Am încercat de fiecare dată să o țin lung și liftat pe rever pentru a putea face pasul în față ca să pot să deschid unghiul cu dreapta inversă în exterior. Am ținut de fiecare punct și n-am riscat prima. Am jucat în defensivă foarte mult în primul set pentru că voiam să joc la siguranță pentru a câștiga setul. În setul doi am început să risc mai mult și să scurtez punctele… am deschis unghiurile repede și am făcut pasul în față. Adversara mea a jucat și ea bine. Îi place foarte mult să dea din zona soldului și de cele mai multe ori când îi scăpam scurt deschidea repede și îmi făcea punct. A fost un meci frumos, cu schimburi frumoase de mingi și puncte spectaculoase. Pe viitor mi-aș dori să câștig cât mai multe ITF junior pentru a urca în clasamentul internațional și de acolo să încerc să fac niște puncte WTA. Mi-aș dori foarte mult să mă fac remarcată prin jocul meu… să mă vadă cât mai multă lume. Planul meu cel mai mare este ca la 17-18 ani să intru în prima sută WTA!“

Gânduri frumoase pentru ce va fi dar cert e că Andreea Roșca merită felicitări pentru victoria de azi și merită investită speranță în viitorul ei, ce poate cu siguranță fi apropiat de cel al tizei sale care a cucerit 7 titluri ITF în acest an (3 la dublu) sau al Gabrielei Ruse, care a avut 6 mingi de meci împotriva polonezei Agnieszka Radwanska, la prima participare ca senioară pe iarba de la Wimbledon.